Különleges aszteroidát mért be a James Webb űrteleszkóp, gyűrűi is vannak
Ritka, hogy egy aszteroidának gyűrűi lennének, egy ilyen azonban egész biztosan van a Naprendszerben. Spanyol tudósok most erre mértek rá.
Ritka, hogy egy aszteroidának gyűrűi lennének, egy ilyen azonban egész biztosan van a Naprendszerben. Spanyol tudósok most erre mértek rá.
A tudósok reményei szerint a James Webb által nemrég lefotózott, a korai univerzumra hasonlító csillagrégió tanulmányozásával kiderülhet, hogyan alakultak ki az első égitestek az ősrobbanás után 2–3 milliárd évvel.
A kutatók szerint az LHS 475 b jelű exobolygó átmérője a Föld átmérőjének 99 százaléka, az viszont nem biztos, hogy légköre is van.
Minden idők egyik legdrágább csillagászati berendezését tavaly karácsonykor indították el, hogy egy, a Földtől 1,5 millió kilométerre lévő „parkolópályához”, az L2 Lagrange-ponthoz navigálva tudományos kutatómunkát végezzen. A James Webb űrteleszkóp legszebb és legérdekesebb képei közül válogattunk, melyeknek köszönhetően más szemmel nézhetünk a világegyetemre, mint eddig.
Korábban több teleszkóppal is figyelték már a SMACS J0723.3-7327 jelű vörös spirálgalaxis-halmazt, de a James Webb űrtávcső hozta a legnagyobb eredményt: így már részleteiben is látni lehet.
A szakembereknek sikerült megfigyelniük azt a fényt, amit a galaxishalmazokból kiszakadt csillagok produkálnak.
A James Webb űrteleszkóp adatait feldolgozó tudósok teljesen új képetkaptak arról, hogyan is néz ki a Sas-köd legismertebb régiója.
A legjobb űrfotók nemcsak tudományos szenzációt jelentettek, hanem megváltoztatták az emberiség önmagáról alkotott képét is – hol büszkeséget és reményt ébresztve, hol aggodalmat és félelmeket generálva. Az elmúlt ötven év felvételeiből készült válogatás ezt a Földön kívüli utazást idézi fel.
Egy születőben lévő csillagot sikerült lefotóznia a James Webb űrteleszkópnak, ami jelenleg is magába szívja a körülötte lévő gázt és port.
A Wolf-Lundmark-Melotte törpegalaxist több mint 100 évvel ezelőtt fedezték fel, ám eddig csak homályos képet sikerült készíteni a 3 millió fényévre lévő objektumról.
A Cet csillagképben található az a két galaxis, ami már majdnem teljesen összeolvadt. A magjuk 25 ezer fényévre van csak egymástól, ha egyesülnek, egy jóval nagyobb szupermasszív fekete lyuk jöhet létre helyettük.
A James Webb űrteleszkóp a Hubble korábbi adatain indult útnak a legújabb felvétel elkészítéséhez. Kiderült, ahol korábban egy galaxisról tudtunk, ott valójában három kering egymás körül.
A NASA tudósai szerint az elmúlt 30 évben nem készült olyan tiszta kép a Neptunuszról, mint amit most a James Webb űrteleszkóp lőtt róla.
A marsi időjárást és a porviharokat is képes megfigyelni a James Webb űrteleszkóp.
Bár már 2016 óta tudni a létezéséről, most végre több információt kaphatnak a kutatók a VHS 1256 b nevű objektumról.
Soha nem látott részletességgel tárta fel a Tarantula-ködöt a James Webb űrteleszkóp.
A tudósok a HIP 65426 b jelű exobolygót vizsgálták meg, ami 385 fényévnyire van a Földtől.
A TOI-1452b 100 fényévre van a Földtől, és ha valóban víz van a felszínén, akkor az élet után is érdemes lehet kutatni rajta.
Egészen elképesztő képek érkeztek a Jupiterről. Még a bolygó halvány gyűrűi is megfigyelhetők.
Egy nemzetközi verseny keretében bárki nevet adhat az emberiség eddigi legfejlettebb teleszkópja, a James Webb által felfedezett planétáknak.